Centrum tradičnej kultúry Myjava – kurz výroby píšťaly koncovky

Oživiť kus surového dreva do stavu, že vydáva zvuk je neuveriteľný zážitok. Prinášame vám ho vo forme kurzu, kde si pod vedením lektora vlastnoručne vyrobíte píšťalu – koncovku zo surového kusu dreva až po hudobný nástroj, ktorý vám zostane.  A potom už len cvičiť a cvičiť, aby to hralo. Nie každá píšťala musí mať dierky. Takzvaná píšťala koncovka, známa aj ako goralská píšťalka, je rovná vŕtaná píšťala, na ktorej sa prefukovaním do harmonických tónov, zatváraním a otváraním spodného konca píšťalovej trubice tvorí charakteristický zvuk. Zaraďuje sa medzi drevené dychové nástroje. Vzhľadom na svoju dĺžku má pomerne úzke vŕtanie a vďaka tomu sa ľahko prefukuje na vyššie tóny. Koncovky sa podľa požadovaného ladenia vyrábajú rozlične dlhé. Zvyčajný materiál na ich výrobu je drevo bazy čiernej alebo liesky obyčajnej. Používa sa predovšetkým v ľudovej hudbe. Tradične na píšťaly koncovky hrali pastieri. Pastieri si vedeli koncovku sami vyrobiť, či už na salaši alebo aj priamo na paši, z ľahko obrábateľnej liesky, ktorú si každý výrobca zdobil vlastným spôsobom. V súčasnosti sa ku koncovke niektorí hudobníci vracajú a tvoria piesne s jej využitím, napríklad vo word musicethno a folk metale.

Kurz organizuje Centrum tradičnej kultúry v Myjave, OvZP TSK. Uskutoční sa       6. mája 2023 od 8.00 do 18.00 h v priestoroch Kultúrneho domu Samka Dudíka v Myjave (služobný vchod na prízemí – malá nácviková sála). Kurz je vhodný pre dospelých a mládež od 15 rokov. Materiály a pomôcky, s ktorými budete počas kurzu pracovať, zabezpečí lektor. Na kurz si treba priniesť ostrý nožík.  

​Kurz vedie Jozef Hupka (Duchoslav). 

Cena kurzu je 30,- €/ účastník.

V prípade záujmu o kurz sa prihláste v Centre tradičnej kultúry, Partizánska 290/17, 907 01 Myjava, telefonicky 034/621 32 52, 0918 968 706 alebo napíšte správu na e-mail eva.cmelova@ctk.tsk.sk do 28. apríla 2023 (minimálny počet účastníkov – 4 osoby, maximálny počet účastníkov – 8 osôb).

Centrum tradičnej kultúry v Myjava, OvZP TSK

Tlačiť

Mohlo by Vás zaujímať...