Príhovor starostu obce pri zasadení lipy Gazdovského spolku 9.2.2025

Vážení hostia, milí spoluobčania,

srdečne Vás vítam na dnešnej spomienkovej slávnosti, ktorá sa koná pri výnimočnej príležitosti – 180. výročia založenia Gazdovského spolku v našej obci.

Jeho zakladateľ Samuel Jurkovič sa do Sobotišťa, vtedajšieho mestečka s 4854 obyvateľmi prisťahoval v roku 1831 z Nového Mesta nad Váhom a prijal miesto učiteľa a funkciu notára.

Historický význam

V tom čase sa v Sobotišti sústreďoval hospodársky a kultúrny život širokého okolia. Väčšina obyvateľstva sa živila najmä poľnohospodárstvom, no boli tu i zruční remeselníci, či už tkáči, pekári, obuvníci, krajčíri alebo výrobcovia známej habánskej keramiky.

Hospodársky rozmach nepriťahoval len obchodníkov, ale i krčmárov a úžerníkov, ktorí chudobný ľud oberali o ťažko zarobené peniaze. Roľníci čelili až 50 % úžerníckym úrokom. Tieto skutočnosti podnietili Samuela Jurkoviča k aktivitám smerujúcim k rozvoju vzdelanosti prostých ľudí, organizoval nedeľnú školu pre dospelých, písal učebnice, založil čitateľský spolok, učil plánovitému poľnohospodárstvu, vysádzal sady a vinohrady, kultivoval pôdu, šíril osvetu. Vyvrcholením jeho pôsobenia bolo založenie Gazdovského spolku – prvého svojpomocného družstva na kontinentálnej Európe. Stalo sa tak 9. februára 1845, v deň Jurkovičových 49. narodením  (päťdesiat dní potom, ako v anglickom Rochdale, neďaleko Manchestru založili miestni tkáči a robotníci Spolok poctivých priekopníkov).

Cieľom činnosti Gazdovského spolku bolo sporenie a poskytovanie pôžičiek. Jurkovičova vízia bola jednoduchá, no revolučná: prostredníctvom dobrovoľných vkladov (30 grajciarov na vstup a 3 groše týždenne) poskytovať členom dostupné pôžičky so 6 % úrokom. Spolok však nebol len finančnou inštitúciou. Kládol dôraz na mravnú čistotu, triezvy život a vzdelávanie v slovenskom duchu. Členovia museli dodržiavať pravidlá ako zákaz pitia alkoholu alebo nočného potulkovania. Vytvoril inštitúciu, ktorá spojila ekonomickú pomoc s morálnym vzdelávaním a národným uvedomením.

Odkaz pre dnešok

Napriek tomu, že spolok fungoval iba 6 rokov (do roku 1851), jeho vplyv pretrval. Stal sa vzorom pre desiatky podobných družstiev na Slovensku. Priniesol nie len ekonomickú stabilitu, ale aj národnú hrdosť – členské schôdze sa konali po slovensky, čo bolo vtedy aktom odporu proti maďarizácii. Nechýba ani symbolika: každý člen zasadil pri vstupe do spolku dve lipy, čím vznikol lipový háj ako trvalý pomník jednoty a rastu. Dnes túto históriu pripomína Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča v sobotišťskom kaštieli.

Výzva pre budúcnosť

Ako hovoril sám Jurkovič: „Spolok gazdovský je tovarišstvo dobrovoľné, tím cílem založené, aby sa majetnosť, gazdovstvo, remeslá a vubec lepší stav gazdovství napomoci mohel“. Týchto 180 rokov nám pripomína, že spolupráca, vzájomnosť a úcta k práci predkov sú hodnoty, ktoré prekonávajú časy.

Nech je toto výročie inšpiráciou, aby sme aj dnes budovali spoločenstvá, kde pomoc nie je slabosťou, ale silou.

Ďakujem za pozornosť!

Mohlo by Vás zaujímať...