Príhovor starostu obce pri zasadení lipy Gazdovského spolku 9.2.2025
Vážení hostia, milí spoluobčania,
srdečne Vás vítam na dnešnej spomienkovej slávnosti, ktorá sa koná pri výnimočnej príležitosti – 180. výročia založenia Gazdovského spolku v našej obci.
Jeho zakladateľ Samuel Jurkovič sa do Sobotišťa, vtedajšieho mestečka s 4854 obyvateľmi prisťahoval v roku 1831 z Nového Mesta nad Váhom a prijal miesto učiteľa a funkciu notára.
Historický význam
V tom čase sa v Sobotišti sústreďoval hospodársky a kultúrny život širokého okolia. Väčšina obyvateľstva sa živila najmä poľnohospodárstvom, no boli tu i zruční remeselníci, či už tkáči, pekári, obuvníci, krajčíri alebo výrobcovia známej habánskej keramiky.
Hospodársky rozmach nepriťahoval len obchodníkov, ale i krčmárov a úžerníkov, ktorí chudobný ľud oberali o ťažko zarobené peniaze. Roľníci čelili až 50 % úžerníckym úrokom. Tieto skutočnosti podnietili Samuela Jurkoviča k aktivitám smerujúcim k rozvoju vzdelanosti prostých ľudí, organizoval nedeľnú školu pre dospelých, písal učebnice, založil čitateľský spolok, učil plánovitému poľnohospodárstvu, vysádzal sady a vinohrady, kultivoval pôdu, šíril osvetu. Vyvrcholením jeho pôsobenia bolo založenie Gazdovského spolku – prvého svojpomocného družstva na kontinentálnej Európe. Stalo sa tak 9. februára 1845, v deň Jurkovičových 49. narodením (päťdesiat dní potom, ako v anglickom Rochdale, neďaleko Manchestru založili miestni tkáči a robotníci Spolok poctivých priekopníkov).
Cieľom činnosti Gazdovského spolku bolo sporenie a poskytovanie pôžičiek. Jurkovičova vízia bola jednoduchá, no revolučná: prostredníctvom dobrovoľných vkladov (30 grajciarov na vstup a 3 groše týždenne) poskytovať členom dostupné pôžičky so 6 % úrokom. Spolok však nebol len finančnou inštitúciou. Kládol dôraz na mravnú čistotu, triezvy život a vzdelávanie v slovenskom duchu. Členovia museli dodržiavať pravidlá ako zákaz pitia alkoholu alebo nočného potulkovania. Vytvoril inštitúciu, ktorá spojila ekonomickú pomoc s morálnym vzdelávaním a národným uvedomením.
Odkaz pre dnešok
Napriek tomu, že spolok fungoval iba 6 rokov (do roku 1851), jeho vplyv pretrval. Stal sa vzorom pre desiatky podobných družstiev na Slovensku. Priniesol nie len ekonomickú stabilitu, ale aj národnú hrdosť – členské schôdze sa konali po slovensky, čo bolo vtedy aktom odporu proti maďarizácii. Nechýba ani symbolika: každý člen zasadil pri vstupe do spolku dve lipy, čím vznikol lipový háj ako trvalý pomník jednoty a rastu. Dnes túto históriu pripomína Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča v sobotišťskom kaštieli.
Výzva pre budúcnosť
Ako hovoril sám Jurkovič: „Spolok gazdovský je tovarišstvo dobrovoľné, tím cílem založené, aby sa majetnosť, gazdovstvo, remeslá a vubec lepší stav gazdovství napomoci mohel“. Týchto 180 rokov nám pripomína, že spolupráca, vzájomnosť a úcta k práci predkov sú hodnoty, ktoré prekonávajú časy.
Nech je toto výročie inšpiráciou, aby sme aj dnes budovali spoločenstvá, kde pomoc nie je slabosťou, ale silou.
Ďakujem za pozornosť!